Zawsze, gdy kończy się pewien etap w życiu, przychodzi taki moment, kiedy tkwię między jednym rozdziałem, a drugim. Nachodzi mnie wtedy refleksja na temat minionego czasu, jak i również tego, co dopiero ma nadejść.
Gdy patrzymy wstecz, wydaje nam się, że czas płynie niezwykle szybko, jednak gdy spojrzymy w przyszłość, wydaje się być wiecznością. Upływ czasu zależny jest od tego, z której strony na niego spojrzymy. Jedno jest pewne - nie możemy go zatrzymać lub cofnąć, będzie płynąć niezależnie od tego, czego pragniemy.
Znamy trzy rodzaje czasów: przeszłość, przyszłość i teraźniejszość. Niby jest to takie proste, każdy wie o co chodzi, jednak te rodzaje również zależne są od indywidualnego punktu widzenia.
Dla jednych teraz jest w danym momencie, dla innych tym, co aktualnie dzieje się w jego życiu (rozciąga się na przestrzeni czasowej, to znaczy dwa dni, trzy dni, cztery dni... jak na przykład wyjazd gdziekolwiek).
Przeszłość dla jednych jest powrotem do czasów dzieciństwa, dla innych tym, co wydarzyło się zaledwie wczoraj.
Przyszłość dla jednych jest tym, co nastąpi za dziesięć lat, dla innych tym, co będzie jutro.
Jak widać, czas jest pojęciem względnym. Myślę, że w naturze istnieje tak naprawdę tylko jeden rodzaj czasu - TERAZ.
Czym jest TERAZ?
Teraz jako chwila obecna. To co w tym momencie odczuwasz, słyszysz, mówisz, czytasz... Teraz jako obecność, trwanie i nie wychylanie się w przeszłość lub przyszłość ani o milisekundę. Całkowite zatopienie się w chwili obecnej. W tej oto teraźniejszości zamknięte są pozostałe czasy określone już nie przez naturę, lecz przez ludzi - przeszłość i przyszłość. Tylko za pomocą tej chwili można zrozumieć całość, ponieważ wszystko jest ze sobą połączone. Teraz jest wynikiem tego, co działo się w przeszłości. Przyszłość jest wynikiem tego, co dzieje się w tej chwili. Wszystko sprowadza się do słowa teraz.
Czas jest teraz, trwa, jest nieograniczony, więc nie da się go zamknąć w jakiekolwiek ramy. Natura nie zamyka go w żadnych określeniach. Nadając mu inne formy oszukujesz jedynie samego siebie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz